w

Nová Toyota Yaris Hybrid

Nová Toyota Yaris Hybrid

Oblíbená Toyota Yaris Hybrid dostává v současné generaci řadu vylepšení a rozšíření. Posiluje výkon a jízdní schopnosti hybridního elektrického pohonu a poskytuje evropským zákazníkům širší možnosti volby. Nový pohon „Hybrid 130“ je vylepšenou verzí hybridního pohonu 4. generace a obohacuje stávající verzi hybridní technologie o ostřejší akceleraci a ještě více potěšení za volantem. Vylepšený Yaris zároveň rozšiřuje záběr pokročilých systémů aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení a uvádí do modelové řady zcela nový digitální rozměr. Na českém trhu se začne prodávat v druhé polovině letošního roku.

Součástí uceleného paketu jsou přizpůsobitelný přístrojový štít, výkonnější a intuitivnější multimediální systém, praktické funkce konektivity, a vůbec poprvé hands-free digitální klíč k odemykání a startování vozidla.

Cílem je posílit nabídku provedení a zvýšit atraktivitu vozu. Nový Yaris, vyráběný v Česku a ve Francii pro evropské zákazníky, posílí dlouhodobě budovanou pověst inovativnosti v oblasti malých vozů.

VYŠŠÍ VÝKON

K vyšší atraktivitě Yarisu přispívá zejména nejnovější modernizace plně hybridního elektrického pohonu, který přináší vyšší výkon, větší zapojení řidiče do děje a více zábavy za volantem. Právě tyto kvality jsou pro potenciální zájemce o malý vůz stále důležitější, zejména ty, kteří se rozhodli přejít o třídu níže, než byli doposud zvyklí. V případě nového Yarisu mají zákazníci na výběr dva hybridní pohony v souladu s různými potřebami zákazníků, v obou případech se špičkovými ekologickými parametry, kterými je Yaris proslulý.

Systému 1,5 litru se po uvedení dostalo pochvaly médií i motoristů pro mimořádně nízkou spotřebu a emise, jakož i schopnost více používat čistě elektrický režim, a ujet tak delší vzdálenost bez emisí. Vůz používající převodovku z nejnovější páté generace hybridní elektrické technologie od Toyoty, která je špičkou na trhu, nyní nabízí více výkonu, vyšší točivý moment a příjemnější odezvu z pohledu řidiče.

Nová převodovka společně s větším a výkonnějším motorgenerátorem a upraveným softwarem a hardwarem jednotky řízení energie (PCU) přinesla 12% nárůst systémového výkonu ze 116 koní (85 kW) na 130 koní (96 kW). Došlo také k výraznému nárůstu točivého momentu, přičemž maximální točivý moment elektrického motoru MG2 se zvýšil o 30 % v celém rozsahu otáček, ze 141 Nm na 185 Nm.

Výsledkem je pak citelněji ostřejší akcelerace, a to nejen z místa na 100 km/h, ale zejména při předjíždění. Čas akcelerace z místa na 100 km/h se zkrátil o půl sekundy (9,2 s) a zlepšilo se pružné zrychlení z 80 na 120 km/h (nyní 7,5 s). Lepší parametry se podařilo získat jen s minimálním nárůstem emisí CO2; v tomto ohledu se Yaris stále drží na špičce segmentu s emisemi 96–116 g/km.

Nárůst výkonu je samozřejmě pouze částí příběhu. Podstatný rozdíl je v tom, jak řidič jízdní schopnosti vozu vnímá ze svého pohledu. Výsledkem vyššího točivého momentu v celém spektru otáček je ostřejší, agilnější a dynamičtější zpětná vazba.

Pro zájemce o Yaris je hybridní elektrický pohon rozhodujícím aspektem číslo jedna. Rozšířením nabídky o výkonnější variantu bude model ještě atraktivnější – svižný ve městě, sebejistý na cestách za městem.

Vzhledem k nové možnosti volby ze dvou hybridních pohonů mohou zájemci o nový Yaris vybírat mezi etablovaným hybridním ústrojím s nejlepšími eko parametry ve své třídě, kterým je „Hybrid 116, a novým hybridním ústrojím „Hybrid 130“ o vyšším výkonu, stále se držícím na špičce třídy v otázce eko parametrů (označení „130“ znamená nárůst výkonu na 130 k/96 kW).

Všechny vozy v provedení Premiere Edition nebo GR SPORT budou standardně vybaveny pohonem „Hybrid 130“.

TOYOTA T-MATE PRO BEZPEČNĚJŠÍ A SNAZŠÍ ŘÍZENÍ

Yaris současné generace, disponující širokou řadou prvků aktivní i pasivní bezpečnosti a specifickou konstrukcí vozidla, byl od počátku vyvíjen tak, aby se stal nejbezpečnějším malým vozem na světě. Toyota v novém Yarisu představuje dodatečné a zdokonalené bezpečnostní prvky s cílem tento vůz v tomto ohledu ještě vylepšit.

Zastřešujícím pojmem pokročilých funkcí na podporu bezpečnosti, snazšího řízení a parkování je Toyota T-Mate. V novém Yarisu jsou uvedené systémy díky dodatečným a vylepšeným funkcím ještě účinnější. Jedná se např. o nejnovější generaci systémů na podporu řízení Toyota Safety Sense.

Toyota v rámci svého zasazení zcela eliminovat dopravní nehody na silnicích dodává tyto pokročilé technologie již v základní výbavě Yarisu – tedy prvky, které jsou u jiných malých vozů často pouze za příplatek, případně nejsou k dispozici vůbec.

Díky novému multimediálnímu systému a palubnímu komunikačnímu modulu (DCM) dále Toyota přináší flexibilitu a pohodlí softwarových aktualizací prostřednictvím vzdáleného přístupu. To znamená, že funkce Toyota Safety Sense a multimédií je možné snadno aktualizovat bez návštěvy servisu. Data je možné stahovat i během jízdy; instalaci pak řidič provede v době, kdy se mu to hodí.

Zakomponování nové kamery a radaru s větším dosahem v podélném i příčném směru přinesla výrazné vylepšení rozsahu při rozpoznávání rizika nehody. Například předkolizní bezpečnostní systém (PCS) nyní dokáže rozpoznat potenciální nebezpečí čelního střetu s větším množstvím překážek i vozidel v dráze vlastního vozidla – včetně chodců, cyklistů a nově také motocyklistů.

Širší provozní rozsah má i technologie pro předcházení nehodám na křižovatkách – bezpečnostní funkce, která má v Yarisu současné generace v rámci značky premiéru – rozpoznávající blížící se dopravní prostředky napříč oběma pruhy, křižující cyklisty, jakož i vozidla zařazující se z boku na křižovatce.

Novým přírůstkem do portfolia systému Toyota Safety Sense je funkce potlačování akcelerace. Ta zasáhne potlačením náhlé akcelerace v případě, že rozpozná riziko střetu s vozidlem vpředu.

Další novou funkcí je proaktivní asistent řízení (PDA), který za pomalé jízdy pomáhá předcházet nejčastějším typům nehod. Asistent pro zpomalování zajišťuje hladké zpomalování po uvolnění akceleračního pedálu s cílem snížit rychlost při dojíždění vozidla vpředu nebo nájezdu do zatáčky. Druhým prvkem je asistent řízení, který rozpoznává zatáčku ve směru jízdy a upravuje odpor řízení tak, aby řidič intuitivně natáčel volant ve správném úhlu k hladkému a stabilnímu projetí zatáčky.

Nový asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla (EDSS) pomáhá v případě řidičovy náhlé nevolnosti nebo indispozice, a to v momentě kdy je aktivovaný asistent pro udržení v jízdním pruhu (LTA). Když systém rozpozná, že řidič po nějakou dobu nereaguje (řízení, brzdění, zrychlování), aktivuje zvukovou výstrahu. Pokud by řidič nereagoval ani poté, asistent vozidlo opatrně zpomalí až do zastavení, zapne výstražná světla a odemkne dveře.

Systém Toyota T-Mate zvyšuje ochranu i po zastavení vozidla. Do hry vstupuje volitelný asistent pro bezpečné opuštění vozidla (SEA), který prostřednictvím optické a zvukové výstrahy zabraňuje nečekanému otevření dveří do dráhy jiného vozidla nebo cyklisty přijíždějícího zezadu. A systém upozornění na obsazení zadních sedadel (RSRS) řidiče před opuštěním vozidla optickou a zvukovou výstrahou upozorní v případě, že by na zadních sedadlech nechal malé dítě nebo domácího mazlíčka, kdy by hrozila nehoda v důsledku přehřátí v rozpáleném interiéru vozidla.

Nový Yaris kromě těchto dodatečných funkcí modernizuje zavedené funkce systému Toyota Safety Sense. Adaptivní tempomat (ACC) po přepracování rychleji reaguje a poskytuje přirozenější zpětnou vazbu. Pokud například do dráhy Yarisu náhle vjede jiné vozidlo, zpomalování je plynulejší. Řidič kromě toho může nastavit delší vzdálenost mezi vozidly pro pohodlnější odstup; dále se dříve aktivuje systémová funkce pro zpomalování v zatáčkách ve prospěch hladší regulace rychlosti.

Adaptivní tempomat byl doplněn o nové systémy zvyšující bezpečnost při předjíždění: podpora prevence předjíždění zamezuje nechtěnému předjíždění v nesprávném pruhu („podjíždění“); funkce předběžného zpomalení / ovládání propojeného se směrovým ukazatelem pomáhá řidiči bezpečně se vracet do dopravního pruhu při zachování přiměřené rychlosti a odstupu od ostatních vozidel.

Funkce upozornění na opuštění jízdního pruhu (LDA) nyní dokáže rozpoznat situace, kdy řidič opustil jízdní pruh ve snaze vyhnout se překážce (chodci nebo jinému účastníkovi silničního provozu), a kdy dočasně deaktivuje funkci varování při opuštění jízdního pruhu. Funkce vystřeďování, poskytovaná asistentem pro udržení v jízdním pruhu (LTA), byla upravena ve prospěch přirozenější zpětné vazby vozidla. U vylepšeného systému rozpoznávání dopravních značek lze jedním krokem přenastavit omezovač rychlosti v souladu s aktuálním dopravním omezením.

NOVÉ DIGITÁLNÍ UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ

Snahou přijít s nejlepší nabídkou v dané třídě byla Toyota vedena i při navrhování nového digitálního uživatelského prostředí pro nový Yaris. To zahrnuje přizpůsobitelný přístrojový štít před řidičem i rychlejší a výkonnější multimediální systém s rozšířenými funkcemi. Displeje – 7" nebo 12,3" pro přístrojový štít, resp. 9" nebo 10,5" pro obrazovku multimédií (v závislosti na stupni výbavy) – se rozměrově řadí na vrchol třídy.

12,3“ digitální panel přístrojového štítu vyobrazuje kruhové ukazatele, informace a grafiku v jemném rozlišení a s výbornou čitelností za všech světelných podmínek. Vzhled přístrojového štítu je možné měnit podle nálady řidiče a typu trasy. V nabídce jsou čtyři režimy zobrazení: Smart, Casual, Sporty a Tough. Standardem pro výbavovou linii Comfort je 7" displej, zatímco v provedeních Executive, GR SPORT a Premiere Edition najdeme 12,3" jednotku.

Multimediální systém Toyota Smart Connect disponuje nově intuitivnějším rozhraním s rychlejší odezvou. Již v základní výbavě nabízí navigaci na bázi cloudu. Systém „trvalého připojení“ přináší veškeré výhody plánování tras včetně aktuálních informací o dopravní situaci a případných zpožděních.

Systém rozpoznávání hlasu posouvá zadávání příkazů na novou úroveň prostřednictvím hlasového asistenta „Hey Toyota“, který reaguje na přirozený jazyk, a to i v češtině. Například stačí jednoduše říct „Hey Toyota, je mi zima“, a systém automaticky zvýší nastavení teploty v kabině.

Prioritou dnešních zákazníků je snadná konektivita, a nový Yaris proto podporuje bezdrátové připojování chytrých telefonů prostřednictvím technologií Apple CarPlay a Android Auto. Podobně jako u systémů Toyota Safety Sense jsou dále podporovány aktualizace nových funkcí multimediálního systému prostřednictvím vzdáleného přístupu, tedy bez nutnosti zajíždět s vozem do servisu.

SNADNÝ PŘÍSTUP S CHYTRÝM DIGITÁLNÍM KLÍČEM

Součástí digitální proměny nového Yarisu je i chytrý digitální klíč, který má ve voze premiéru. Klíč propojený s aplikací MyT umožňuje přístup do vozidla přes chytrý telefon, a to až pro pět různých uživatelů. Klíč byl navržen s ohledem na maximální uživatelské pohodlí, aby uživatel mohl vozidlo zamknout, odemknout či nastartovat bez nutnosti telefon vyndávat z kapsy či kabelky.

Nová funkce je dalším rozšířením aplikace MyT, který zahrnuje dálkové zamykání/odemykání, ovládání klimatizace a spouštění výstražných světel, např. ke snazšímu nalezení vozidla na rušném parkovišti.

Digitální klíč je kompatibilní se zařízeními Apple a Android. Součástí výbavy Premiere Edition je připojení zdarma po jednoho roku od zakoupení vozidla; v případě výbavové linie GR SPORT se poskytuje jako služba na přání.

SVĚŽÍ STYLISTICKÉ ZTVÁRNĚNÍ A PROVEDENÍ YARIS PREMIERE EDITION

Při premiéře nové řady Yaris se představí i speciální verze Premiere Edition, která bude nejlépe vybaveným provedením s kompletní paletou nových funkcí. Uvedená verze bude k dispozici v novém odstínu modrá Neptune, vyhrazeném pouze pro toto provedení, v kombinaci s kontrastní černou střechou a sloupky. Motiv modré se opakuje ve formě kontrastního prošívání čalounění sedadel a ozdobných linek na přístrojovém panelu a ve výplních dveří, stejně jako na nových 17" černých kolech s broušenými povrchy. Pro verzi Premiere Edition dále bude k dispozici dvoubarevné lakování v odstínech bílá perleťová Platinum nebo stříbrná metalická.

Yaris ve výbavových liniích Active a Comfort dále zaujme novým designem litých kol s pěti paprsky, a to ve stříbrném provedení, resp. s broušenými povrchy. Modernizace se dotkla i čalounění sedadel s novým vzorem. Pro celou řadu Yaris bude k dispozici nový odstín laku modrá Juniper.

Ohledně dalších vlastností si nový Yaris zachovává atletické „zhuštěně agilní“ křivky, kterými se odlišuje od ostatních modelů segmentu B a jež mu propůjčují charakter energičnosti a dynamiky. Za sportovním profilem stojí především podvozková platforma GA-B: byla zachována kompaktní výška i délka, nicméně vůz se pyšní velkorysým rozvorem i rozchodem předních a zadních kol, a tak působí mimořádně stabilně, a navíc poskytuje dostatek místa v kabině. Krátké převisy Yarisu přispívají k pohotové ovladatelnosti v městském provozu s poloměrem otáčení pouhých 5,2 m (se 16" koly) – ideálním pro městské uličky a úzká parkovací místa.

Interiér se drží zásady „méně je někdy více“. Chytře navržený prostor se pyšní solidním charakterem, vysokou smysly vnímanou kvalitou a prostorností připomínající vůz o třídu výše. Z detailů kabiny jmenujme měkčené výplně po celé přístrojové desce, měkké plstěné výplně dveří, široký přední panel, nízko posazenou kapličku přístrojů před řidičem a sportovní volant s malým věncem.

YARIS: HISTORIE MIMOŘÁDNÝCH ÚSPĚCHŮ

Yaris je jedním z nejúspěšnějších modelů v historii značky Toyota s celosvětovými prodeji, které v roce 2023 přesáhly hranici 10 milionů vozů. Prodejní úspěchy dokazují, nakolik tento malý vůz dostál svému původnímu příslibu zavést do segmentu B filozofii „velkého malého vozu“, tedy modelu na pohled kompaktního a účelného, ale uvnitř prostorného.

První generace tohoto hatchbacku na přelomu milénia získala v Evropě a Japonsku titul Auto roku, zatímco Yaris pravidelně nastoloval nová měřítka jízdních schopností a technologií, nemluvě o tom, že ve třetí generaci se Yaris stal prvním vozem v této třídě, který nabídl hybridní elektrický pohon. Díky průběžnému vylepšování a detailnímu povědomí o měnících se požadavcích a prioritách zákazníků se modelu Yaris podařilo setrvale držet prim. Model čtvrté generace byl díky své nepolevující atraktivitě a kvalitám na vrcholu třídy, přičemž v roce 2021 byl poctěn dalším titulem Auto roku.

V rámci evoluce modelu Yaris se řada postupně rozrostla, a tak kromě základního hatchbacku zahrnuje i kompaktní SUV s označením Yaris Cross a vysoce výkonný GR Yaris, při jehož vývoji se uplatnily dovednosti a zkušenosti úspěšného týmu Toyota GAZOO Racing s mnoha mistrovskými tituly ve světovém rallyovém šampionátu.


Poznámka: Veškerá data týkající se výkonu nového modelu Yaris jsou předmětem konečné homologace. Finální hodnoty budou potvrzeny v rámci oficiálního uvádění produktu na trh.
Zdroj: https://www.toyotanews.eu/

Toyota Land Cruiser a nová Toyota Proace MAX přijíždí do Brna

Zveme Vás na představení nejnovějších modelů od značky Toyota. Máme pro Vás jedinečnou možnost prohlédnout si zcela novou Toyotu Proace Max nebo nejnovější generaci modelu Toyota Land Cruiser. více...

Podpora triatlonového klubu TITAN Trilife Zlín

Zapůjčení vozu Toyota Proace Verso triatlonovému klubu TITAN Trilife Zlín na dobu tří měsíců. Tento klub se pyšní výjimečnými úspěchy. Od roku 2019 jsou pěti násobní mistři republiky v dlouhém tiatlonu a čtyřikrát získali druhé místo v krátkém kriatlonu. více...

Toyota spustila předprodej užitkového modelu Proace Max

Automobilka Toyota zahájila v České republice předprodej svého dosud největšího užitkového modelu Proace Max. Vozidlo o délce 5,4 až 6,36 metru pojme 10 až 17 m3 nákladu. K dispozici bude ve verzi se spalovacím motorem i jako elektromobil. Po provedení VA více...

Zajímá Vás, co se děje nového? Odebírejte naše akce!

Kontaktujte nás

E-mail